AVNT atlikusi statybos įmonių finansinių ataskaitų už 2021 metus stebėseną pateikė išvadas, kuriose nurodė, jog kai kurios statybos įmonės nepripažįsta sukauptų pajamų ir ateinančių laikotarpių sąnaudų, kai sandoriai persikelia į kitus finansinius metus. Taip pat nurodė, jog įmonės nesudaro daugiau...
VDI duomenimis darbo ginčų komisijai pateiktuose prašymuose absoliuti dauguma keliamų reikalavimų yra dėl darbo užmokesčio ir su juo susijusių sumų išieškojimo. Tokie ginčai 2022 m. sudarė apie 75 proc. visų atvejų. Daugiausia darbo ginčų kilo statybų sektoriuje.
Svarbu paminėti, jog už nedeklaruotą ir nelegalų darbą gali būti skiriamos ne tik piniginės sankcijos, bet ir papildomos priemonės, tokios kaip: nesuteikiamas paramos gavėjo statusas, patikimo mokesčių statuso praradimas, neįtraukimas į patvirtintų įmonių sąrašą, neišduodami leidimai dirbti, nepriimami sprendimai dėl darbo atitikties, ir negalėjimas dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir kt. Atkreiptinas dėmesys, kad VMI kartu su kitomis institucijomis, tokiomis kaip VDI, FNTT, policija, ir toliau intensyviai vykdo statybų sektoriaus kontrolę, siekiant užtikrinti 2022 m. įsigaliojusių reikalavimų vykdymą.
2023 m. įsigaliojo nemažai teisės aktų pakeitimų, tokių kaip:
- 2023-06-01 įsigalioja DK pakeitimai ir VSDĮ pakeitimai, pagal kuriuos nebelieka kompensacijų už darbą lauko sąlygomis arba kilnojamojo pobūdžio darbą.
- Nauji VDI tikrinimo klausimynai dėl garantijų komandiruotiems darbuotojams patikrinimo ir tikrojo komandiravimo nustatymo.
- Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, kuriais sudarytos galimybės pasirinkti vaiko priežiūros trukmę 18 mėn. arba 24 mėn. bei gauti neribojamo dydžio pajamas iš individualios veiklos.
- Nutarimo Nr. 86 pakeitimai, kuriais naujai reglamentuojama tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų skyrimo tvarka ir procedūra.
- Patikslintas bendras susijusių asmenų gauto ar gautino atlygio skaičiavimas, nustatant, ar buvo viršyta privaloma registravimosi PVM mokėtoju riba.
- Seime yra užregistruotas Nekilnojamo turto mokesčio įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma kas 3 metus atlikti nekilnojamojo turto vertinimą mokestinei vertei nustatyti bei iš dalies į nekilnojamojo turto objektą įtraukti faktiškai nebaigtą statybą. Neabejotina, kad šis projektas sukels daug diskusijų ir klausimų.
- 2024-01-01 įsigalioja Statybos įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos gyvenamąsias patalpas bus galima įsigyti tik esant 100 proc. pastato baigtumui.
Kiti klausimai – aplinkosaugos, darbo santykių mokesčių – irgi ne mažiau svarbūs, tad aptarsime, kas būdinga statybų sektoriui.
Temos:
- Finansinė apskaita statybų veiklą vykdančiose įmonėse pagal VAS. Apskaitos politikos pasirinkimo galimybės, peržiūra ir keitimas. Kaip pasikeitė statybų veiklą vykdančių įmonių apskaita ir atskaitomybė 2023 m.?
- Pajamų ir sąnaudų pripažinimo problematika pagal 25-ąjį VAS „Statybos ir kitos ilgalaikės sutartys“. Pajamų ir sąnaudų apskaitos sąskaitų korespondencijos. Apskaitos efektyvumo didinimo galimybės.
- Turto, įsipareigojimų apskaitos problemos.
- Veiklos finansavimo alternatyvos ir šaltiniai. Padidintas mokesčių administratoriaus dėmesys finansavimo sandoriams. Pelno paskirstymas – kokioms sąlygoms esant pelną skirstyti draudžiama.
- Finansinės apskaitos ir ataskaitų sudarymo kūrybiniai aspektai.
- Prievolės dėl iMAS – i-SAF, i-VAZ, SAF-T. Pranešimai mokesčių administratoriui apie sandorius su fiziniais ir juridiniais asmenimis.
- Nepatikimi mokesčių mokėtojai: kaip juo netapti?
- Mokesčių apskaičiavimo ypatumai statybos įmonėse:
- Pelno mokestis: aktualijos ir probleminių situacijų apžvalga statybų veiklą vykdančiose įmonėse.
- Pridėtinės vertės mokestis. Atvirkštinio PVM mechanizmo taikymo problemos.
- Gyventojų pajamų mokestis. Kitų išmokų gyventojams apmokestinimo ypatumai.
- Kiti mokesčiai:
– nekilnojamojo turto mokestis;
– aplinkos teršimo mokestis – prievolės dėl GPAIS.
- Mokesčių lengvatos statybos įmonėse.
- Mokesčių deklaracijų pildymas ir atspindėjimas finansinėje apskaitoje.
- Skaidriai dirbančio statybininko kortelė – kaip ji „užkardo“ šešėlį? Kokias papildomas prievoles reikia vykdyti užsakovams, rangovams ir darbdaviams?
- Darbo apmokėjimo sistemos nauda: dažniausiai daromos klaidos ir probleminiai klausimai. Paskelbtos VDI rekomendacijos, kaip sudaryti darbo apmokėjimo sistemą, siekiant nediskriminuoti darbuotojų.
- Darbo užmokesčio įforminimas darbo sutartyje. Priedų, priemokų, premijų apskaitos problematika.
- Vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo ypatumai ir atostogų suteikimo problematika.
- Suminė darbo laiko apskaita, lankstus darbo grafikas: kurį režimą patogiau taikyti statybų sektoriuje? Darbo laiko žymėjimo griežtėjimas.
PROGRAMA PARUOŠTA PAGAL NAUJAUSIUS TEISĖS AKTŲ PAKEITIMUS:
- LR administracinių nusižengimų kodekso pakeitimai;
- LR atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo įstatymas;
- LR civilinio kodekso pakeitimai;
- LR darbo kodekso pakeitimai;
- LR darbo kodekso pakeitimai nuo 2022-11-01;
- LR darbo kodekso pakeitimai nuo 2023-06-01;
- LR Finansinės apskaitos įstatymas;
- LR pridėtinės vertės įstatymo pakeitimai;
- LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai;
- LR nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo projektas;
- LR garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo pakeitimo projektas;
- LR nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo projektas;
- LR statybos įstatymo pakeitimai;
- LR valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2023 metų rodiklių patvirtinimo įstatymas;
- LR ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai nuo 2023-01-01;
- LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai;
- LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai nuo 2022-11-01;
- LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai nuo 2023-06-01;
- Įsakymo „Dėl Teisės aktų, susijusių su elektroniniais nedarbingumo pažymėjimais bei elektroniniais nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimais, patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl ūkio subjektų patikrinimų kontrolinių klausimynų ir teminių ataskaitų patvirtinimo“ pakeitimai nuo 2023-01-01;
- Įsakymo „Dėl Pavyzdinės darbo sutarties formos patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymas ,,Dėl Pranešimo apie gautus (priimtus) atsiskaitymus ir / ar bet kokius kitus mokėjimus pagal sandorį grynaisiais pinigais PRC915 formos, papildomo lapo PRC915P formos bei jos užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo”;
- Nutarimas ,,Dėl 2023 metais taikomo minimaliojo darbo užmokesčio”;
- Nutarimo „Dėl transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“ pakeitimai;
- Nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projektas;
- Nutarimo „Dėl ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“ pakeitimai;
- VDI išaiškinimas “Dėl darbo grafikų ir darbo laiko apskaitos žiniaraščių pildymo”;
- VDI išaiškinimas “Dėl pailgėjusios darbo laiko trukmės nelaikymo viršvalandžiais: susitarimo dėl papildomo darbo, padidėjusio darbų masto”;
- VMI išaiškinimas ,,Dėl kompensacijų už kilnojamojo pobūdžio darbą”;
- VMI komentaras ,,Dėl GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 5 punkto”;
- VMI raštas “Dėl labdaros ir paramos įstatymo pakeitimo”;
- VMI raštas “Dėl nuolatinių Ukrainos gyventojų teikiamų nenuolatinio Lietuvos gyventojo metinės pajamų mokesčio deklaracijos formų”;
- VMI pranešimas “Dėl aktualių klausimų paramai Ukrainai”;
- VMI pranešimas „Dėl atsiskaitymų už prekes ir paslaugas duomenų teikimo valstybinei mokesčių inspekcijai taisyklių patvirtinimo“;
- VMI leidinys „Komandiruočių sąnaudos ir komandiruočių kompensacijų dydžiai, neapmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu“;
- FM atmintinė “Dėl grynųjų pinigų operacijų”.
Dovana!
Kiekvienas seminaro dalyvis dovanų gaus 30 Eur + PVM vertės nuolaidų kodą įmonių vidaus tvarkoms įsigyti ir 50 Eur + PVM vertės nuolaidų kodą Apskaitos politikai PLIUS įsigyti!
Įmonės vidaus tvarkos – atsakomybių ir procesų optimizavimo įrankis. Paruoštos tvarkos orientuotos į įmonėje vykstančius pagrindinius procesus, todėl vietoj keliasdešimties neretai besidubliuojančių tvarkų, kuriose prarandamas laikas ir fokusas esminiams dalykams ieškant atsakingų asmenų ar teisingos bei vadovo patvirtintos procedūros, galėsite turėti koncentruotas ir visą procesą apimančias tvarkas. Efektyvumas slypi paprastume!
Apskaitos politika PLIUS - internetinė programa tinkanti įmonėms, tvarkančioms apskaitą pagal VAS, kurios turinys atnaujintas pagal FAĮ reikalavimus nuo 2022-05-01. Tai naudingas įrankis įmonei, palengvinantis apskaitos tvarkymą, nes joje iš anksto nustatomi apskaitos tvarkymo principai, registravimo, vertinimo, klasifikavimo procedūros, finansinių ataskaitų teikimo susitarimai, taisyklės ir praktika, siekiant apibendrinti informaciją apie įmonės ūkinę veiklą.
*kodai bus atsiųsti po seminaro į Jūsų nurodytą el. pašto adresą.