Socialinių paslaugų tinkamą įgyvendinimą užtikrina socialinės priežiūros centrai vadovaudamiesi Socialinių paslaugų įstatymu. Norint, kad socialiniai priežiūros centrai galėtų teikti tik aukščiausios kokybės paslaugas, reikia užtikrinti tinkamą lėšų gavimą ir apskaitą. Tai yra svarbiausias dalykas, kad būtų išvengta finansinių netikslumų ir nukrypimų, taip pat užtikrinti, kad lėšos būtų naudojamos tiksliai tam, kam buvo skirtos.
Kam teikti prioritetą ir kaip paskirstyti nepanaudotas pinigines socialinės paramos lėšas? Kokių klausimų gali kelti gautų, perduotų ir grąžintų lėšų parodymas finansinėje atskaitomybėje? Taip pat svarbu aptarti darbuotojų funkcijų ir pareigų paskirstymą bei darbo užmokesčio nustatymo aspektus, kintamosios ir pastoviosios darbo užmokesčio dalies pasiskirstymą, finansavimo ypatybes.
Darbo santykiai socialinės priežiūros centruose reglamentuojami panašiai, kaip ir kitose įstaigose, tačiau juose yra daug netipinių skaičiavimo atvejų dėl darbo laiko švenčių bei poilsio dienomis, naktinio darbo, viršvalandinio darbo ir budėjimo. VDI nuolat pateikia išaiškinimų dėl praktinių darbo santykių situacijų. Kokios yra galimybės ir naudos kolektyvinės sutarties taikymo ne profesinėms sąjungoms priklausančių darbuotojų atveju?
Taip pat atkreiptinas dėmesys, ka socialiniuose priežiūros centruose galima ir darbo santykių alternatyva – savanorių darbas. Ką svarbu žinoti, kad savanorių darbas nebūtų traktuojamas kaip nelegalių darbuotojų?
Aktualūs planuojami ir įsigalioję pakeitimai 2023 m.:
- 2023-10-01 turėtų įsigalioti Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo, be kitų pakeitimų, siekiama nustatyti darbo laiko sąnaudų normatyvus socialinę globą ir socialinę priežiūrą teikiantiems darbuotojams.
- 2023-10-01 turėtų įsigalioti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma patikslinti kvalifikacinius reikalavimus, keliamus asmeniui, skiriamam atvejo vadybininku bei įtvirtinti konkrečią savivaldybės instituciją, suteikiančią įgaliojimus teikti socialines paslaugas šeimai.
- 2023-10-01 turėtų įsigalioti Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma tikslinti savivaldybių institucijų kompetenciją, susijusią su nustatymu, kad savivaldybės institucijos atsako už socialinių paslaugų teikimo savivaldybės gyventojams užtikrinimą planuodamos socialines paslaugas, organizuodamos jų teikimą, vertindamos ir prevencinių bei laikino atokvėpio kokybę.
- 2023-07-01 turėtų įsigalioti Pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymo ir Valstybės politikų darbo užmokesčio įstatymo pakeitimo projektai, kuriais tam tikroms pareigybėms būtų didinamas darbo užmokestis.
- 2024-01-01 turėtų įsigalioti naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo valstybės tarnautojams keistųsi pareiginės algos bazinis dydis, konkursai į valstybės tarnybą būtų decentralizuoti ir kt.
- 2024-01-01 turėtų įsigalioti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma įtvirtinti, kad ligos išmoką gali gauti ir nuolatiniai globotojai.
- 2023-05-26 įsigaliojo įsakymo Nr. A1-92 pakeitimai, susiję su profesinės kompetencijos tobulinimo trukmės vertinimo laikotarpiu.
- 2023-05-03 įsigaliojo įsakymo Nr. A1-317 pakeitimai, įtvirtinantys priklausomybių konsultantus ir jų pareigybių koeficientą.
- Jau kurį laiką galioja įsakymo Nr. A1-553 pakeitimai, kuriais padidintas atvejo vadybininkų pareiginės algos bazinio dydžio koeficientas, taip pat įtvirtinta 35 proc. pareiginės algos pastoviajai daliai skiriamų lėšų dydžio suma pareiginės algos pastoviajai daliai didinti už kvalifikacinę kategoriją, pareiginės algos kintamajai daliai, priemokoms, premijoms bei užmokesčiui už darbą poilsio, švenčių dienomis ir viršvalandinį darbą mokėti.
Seminaro metu bus nagrinėjamos situacijos, susijusios su lėšų paskirtimi, pagrindinėmis veiklos rūšimis, jų ypatumais ir apskaita, atskaitomybe lėšų davėjui, lėšų panaudojimo kontrole.
Temos:
1 dalis. Socialinės priežiūros centrų darbo santykių ir finansavimo reglamentavimo naujovės Lektorė – Natalja Kobzevienė (9.00–12.15 val.):
- Socialinių paslaugų organizavimas, teikimas, finansavimas Lietuvoje. Lėšų apskaita viešajame sektoriuje.
- Prevencinių, bendrųjų ir specialiųjų socialinių paslaugų finansavimo ypatumai.
- Pagalbos pinigų planavimas, išmokėjimas ir kontrolė.
- Socialines paslaugas teikiančių įstaigų vadovai ir jų pavaduotojai – darbo apmokėjimo ypatumai.
- Socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo laiko norma, darbo krūvis, kvalifikacijos kėlimas. Papildomos garantijos iš kolektyvinių sutarčių. Laikiną atokvėpį teikiantiems darbuotojams numatomi atlygiai.
- Lėšų panaudojimo kontrolė, informacijos pateikimas Veiklos ataskaitoje.
2 dalis. Darbo santykių teisinio reglamentavimo aktualūs pokyčiai . Lektorius Gintautas Vilkelis (13.15–14.45 val.):
- Darbo laiko režimai, nuotolinis darbas, darbas poilsio ir švenčių dienomis, viršvalandinis darbas, sutrumpinta darbo diena auginantiems vaikus.
- Darbo užmokesčio reguliavimo ypatumai. Atlygio politikos rengimas.
- Aktuali teisminė praktika. Nepanaudotų atostogų suteikimo/nesuteikimo kl., ginčų nagrinėjimas.
- Darbo teisės normų taikymas ir valstybės tarnybos reforma. Pareigybių „ištarnybinimas“.
Programa paruošta pagal šiuos teisės aktus ir jų pakeitimus:
- LR darbo kodekso pakeitimai;
- LR darbo kodekso pakeitimai nuo 2022-08-01;
- LR socialinių paslaugų įstatymas;
- LR socialinių paslaugų įstatymo pakeitimai;
- LR socialinių paslaugų įstatymo pakeitimo projektas;
- LR ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai;
- LR ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai nuo 2023-01-01;
- LR ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektas;
- LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai;
- LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai nuo 2023-01-01;
- LR vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo pakeitimai;
- LR vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projektas;
- LR valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo projektas;
- LR valstybės politikų darbo užmokesčio įstatymo projektas;
- LR pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymo projektas;
- Nutarimas „Dėl socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“;
- Nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos darbo kodekso įgyvendinimo“ pakeitimai;
- Nutarimo ,,Dėl socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikos patvirtinimo” pakeitimai;
- Nutarimo „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“ pakeitimai;
- Nutarimo „Dėl ligos ir motinystės socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Socialinę globą teikiančių darbuotojų darbo laiko sąnaudų normatyvų patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymas “Socialinių paslaugų, skirtų senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims su negalia, vaikams su negalia, iki 2007 m. sausio 1 d. pradėjusiems gauti ilgalaikę socialinę globą apskričių viršininkų socialinių paslaugų įstaigose ir nepertraukiamai ją gavusiems iki 2020 m. spalio 31 d. imtinai, finansavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų tvarkos aprašo patvirtinimo”;
- Įsakymo „Dėl Socialinių paslaugų išvystymo normatyvų patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų paskirstymo, pervedimo, naudojimo ir duomenų pateikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklių, socialinio draudimo pranešimų/prašymo formų ir jų elektroninių duomenų struktūros aprašų patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Duomenų apie apdraustuosius ir draudėjus pateikimo ir tikslinimo taisyklių, socialinio draudimo pranešimų/prašymo formų ir jų elektroninių duomenų struktūros aprašų patvirtinimo“ pakeitimai dėl 1-SD pranešimo formos;
- Įsakymo „Dėl Socialinių paslaugų srities darbuotojų veiklos vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl socialinę globą teikiančių darbuotojų darbo laiko sąnaudų normatyvų patvirtinimo” pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Socialinių paslaugų srities darbuotojų pareigybių sąrašo patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl institucinės socialinės globos iš užsienio valstybės (-ių), kurią (-ias), lietuvos respublikos užsienio reikalų ministerijos socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktais duomenimis, ištiko humanitarinė krizė, atvykusiems nelydimiems nepilnamečiams užsieniečiams ar likusiems be tėvų globos vaikams finansavimo iš lietuvos respublikos valstybės biudžeto lėšų skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl darbuotojų, teikiančių socialinę priežiūrą šeimoms, kurių darbo užmokesčio, socialinio draudimo įmokų, supervizijų išlaidos ir dalis profesinės kompetencijos tobulinimo išlaidų finansuojama iš valstybės specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, minimalaus pareiginės algos pastoviosios dalies koeficiento taikymo apskaičiuojant lėšų poreikį socialinei priežiūrai šeimoms teikti“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Darbuotojų, teikiančių socialinę priežiūrą šeimoms, kurių darbo užmokesčio, socialinio draudimo įmokų, supervizijų išlaidos ir dalis profesinės kompetencijos tobulinimo išlaidų finansuojama iš valstybės specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, minimalaus pareiginės algos pastoviosios dalies koeficiento taikymo apskaičiuojant lėšų poreikį socialinei priežiūrai šeimoms teikti“ pakeitimai;
- VDI išaiškinimas “Dėl kasmetinių atostogų suteikimo ligos atveju”;
- VDI išaiškinimas “Dėl prastovos apskaičiavimo pagal DK 56 str. 1-2 d.”;
- VDI išaiškinimas “Dėl avanso bei kompensacijų mokėjimo grynaisiais pinigais nuo 2022-01-01”;
- VDI išaiškinimas “Dėl premijų ir priedų, išmokėtų už ilgesnį kaip 1 mėnesio laikotarpį, įtraukimo į didesnį apmokėjimą už darbą poilsio ir švenčių dienomis, viršvalandinį darbą”;
- VDI išaiškinimas “Dėl atostoginių skaičiavimo, pasikeitus darbo laiko normai”;
- VDI išaiškinimas “Dėl vidutinio darbdavio ir darbovietės skaičiaus nustatymo”;
- VDI išaiškinimas “Dėl prašymo nutraukti vaiko priežiūros atostogas prieš prasidedant nėštumo ir gimdymo atostogoms”.