Kiekvienam mokesčių mokėtojui yra svarbu gebėti tinkamai įvertinti ir taikyti pakeistas ar naujas teisės aktų nuostatas, susijusias su mokesčiais. Ne išimtis ir PVM reguliavimas. Nuostatų pakeitimai neretai kelia naujas praktines problemas, o nesant praktikos dėl naujų taisyklių taikymo, kyla įvairios rizikos.
2023 m. buvo priimtas ne vienas teisės akto pakeitimas, taip pat yra planuojama priimti ir kitus pakeitimus, kurie turi įtakos PVM apmokestinimui ir deklaravimui.
- 2023-05-01 įsigaliojo PVMĮ pakeitimai, kuriais padvigubintos baudos už PVM mokėjimo tvarkos nesilaikymą.
- PVMĮ pakeitimai, kuriais pratęstas lengvatinio 9 proc. ir 5 proc. PVM tarifo taikymo laikotarpis.
- PVMĮ pakeitimai, kuriais įtvirtinama galimybė atskaityti pirkimo PVM už įsigytus elektromobilius, kainuojančius ne daugiau kaip 50 tūkst. eurų (įskaitant PVM).
- PVMĮ pataisos, kuriomis patikslinta bendras susijusių asmenų gauto atlygio skaičiavimas, nustatant, ar buvo viršyta privaloma registravimosi PVM mokėtojais riba.
- 2024-01-01 turėtų įsigalioti PVMĮ pakeitimo projektas, kuriuo siūloma registravimosi PVM mokėtojais ribą padidinti nuo 45 000 iki 55 000 eurų.
- 2024-01-01 turėtų įsigalioti PVMĮ pakeitimo projektas, kuriuo siūloma išplėsti socialinių paslaugų neapmokestinimo PVM apimtį, atsižvelgiant į tai, kad šios paslaugos yra reikšmingos ir svarbios siekiant visuomenės socialinės gerovės.
Atkreiptinas dėmesys, kad VMI 2023 m. atnaujino PVMĮ komentarus, kuriuose:
- Pateikė naujus pavyzdžius dėl PVMĮ 49 str. – 0 proc. PVM taikymo bei būtinos informacijos įrašymo PVM sąskaitose faktūrose, taip pat paminėtos naujos ES direktyvos bei aktuali teismų praktika.
- Papildė PVMĮ 89(1) str. komentarą dėl mokėtino PVM sumos tikslinimo dėl beviltiškų skolų už einamuosius ir 5 praėjusius kalendorinius metus.
- Išskyrė atvirkštinio PVM taikymo laikotarpius ir kokioms prekėms/ paslaugoms taikomi PVMĮ 96 str. reikalavimai.
- Pateikė naujus pavyzdžius dėl PVMĮ 20 str. sveikatos paslaugų apmokestinimo, ir kada teikiamos paslaugos nelaikomos su sveikatos priežiūra susijusiomis paslaugomis.
- Naujai išaiškino neformalaus švietimo PVMĮ 22 str. komentarą ir nustatė sąlygas, kurios turi būti tenkinamos, kad šios paslaugos būtų laikomos profesiniu mokymu ir PVM neapmokestinamos.
- PVMĮ 80 str. komentare naujai išaiškino dėl PVM sąskaitos-faktūros rekvizitų užsienio apmokestinamajam asmeniui, vykdančiam veiklą per Lietuvoje įregistruotą filialą ir kai PVM sąskaitą-faktūrą išrašo filialas, taip pat paminėtos naujos ES direktyvos bei aktuali ESTT praktika.
Už kurias prekes ar paslaugas pirkimo PVM negali būti atskaitomas? Kas yra laikoma PVM objektu? Atvirkštinio apmokestinimo PVM mechanizmo taikymas. Kokios sąlygos taikomos 0 proc. PVM tarifui išgabenamoms prekėms iš ES teritorijos? Kokius įrodymus privaloma turėti taikant 0 proc. PVM tarifą? Kada taikoma „rezervo taisyklė“? Kokie PVM niuansai vykdant prekybą per elektronines parduotuves?
Tai tik dalis praktinių klausimų, kuriuos lektoriai nagrinės seminaro metu.
Temos:
- Teisės aktų naujienos PVM taikyme 2023 m.
- PVM objekto ir ekonominės veiklos sampratos:
- Kas yra laikoma PVM objektu? Ne PVM objektas apskritai ar ne PVM objektas Lietuvoje? Esminiai skirtumai.
- Prekių tiekimo ir paslaugų teikimo sampratos. Praktiniai pavyzdžiai kaip asmenys klysta priskirdami savo sandorius prekėms arba paslaugoms ir iš to kylančios mokestinės pasekmės.
- Kada laikoma, kad asmuo vykdo ekonominę veiklą?
- PVM objektas Lietuvoje ar užsienyje? Kas lemia tokį nustatymą ir kokias mokestines pasekmes ir rizikas tai sukelia?
- PVM tarifai:
- Lengvatiniai PVM tarifai: 9 % ir 5 %. Kam taikoma?
- 0 % PVM tarifu apmokestinamos prekės ir paslaugos. Kam taikoma?
- Kokiais atvejais nebebus taikomas atvirkštinio PVM mechanizmas?
- PVM apmokestinamoji vertė:
- Kaip nustatyti, nuo kurios vertės turi būti skaičiuojamas PVM? Apmokestinamosios vertės nustatymo pagrindiniai principai ir dažniausiai kylančios problemos.
- Sandoriai su prekėmis. Pagrindiniai principai ir praktiniai pavyzdžiai:
- Prekių tiekimo vietos nustatymas.
- Prekių tiekimas į ES.
- E-komercija:
-
- PVM niuansai vykdant prekybą per elektronines parduotuves (e-shopping).
- PVM niuansai vykdant prekybą per elektronines platformas (Amazon, Ebay ir pan.).
- Prievolė mokėti PVM kitose valstybėse narėse. PVM registracija ir PVM mokėjimas per OSS.
- Prekių įsigijimas iš ES.
- Rezervo taisyklės rizika ir problematika.
- Įrodymai taikant 0 proc. PVM tarifą.
- Sandoriai su paslaugomis. Pagrindiniai principai ir praktiniai pavyzdžiai:
- Paslaugų teikimo vietos nustatymo pagrindiniai principai pagal skirtingas paslaugų rūšis (pvz., nekilnojamojo turto sandoriai, vežimo paslaugos, tarpininkavimas ir pan.).
- Privalomi įrodymai, kai paslaugos nėra laikomos Lietuvos PVM objektu.
- Pirkėjų statuso ir įsikūrimo vietos nustatymo problematika ir kylančios PVM pasekmės. Ką pradeda vertinti VMI?
- PVM neapmokestinami sandoriai:
- PVM įstatymo niuansai, problematika, susijusi su PVM neapmokestinamų paslaugų nustatymu, ir verslui kylančios mokestinės rizikos (PVM neapmokestinama nekilnojamojo turto nuoma, sveikatos paslaugos, švietimas ir pan.).
- PVM „taupymo“ schemos vykdant PVM neapmokestinamus sandorius. Mokestinės rizikos.
- PVM atskaita:
- Pagrindiniai principai. PVM mokėtojo kodo turėjimo PVM atskaitai neužtenka. Kaip suprasti „skirtos PVM apmokestinamų prekių / paslaugų teikimui“? Ar griežtės VMI pozicija?
- Už kurias prekes / paslaugas PVM neatskaitomas.
- Kada VMI gali apriboti teisę į PVM atskaitą ?(neatsižvelgiant į tai, kad pagal savo pobūdį prekės ir paslaugos susijusios su asmens vykdomais PVM apmokestinamais sandoriais)?
- Ne PVM mokėtojų PVM atskaita.
- PVM atskaitos tikslinimas.
- Mišri veikla. Pagrindiniai žinotini principai.
- Galimybė atskaityti pirkimo PVM už įsigytus elektromobilius nuo 2023-01-01.
- PVM mokėtojo registravimas ir išregistravimas:
- Privaloma ir savanoriška registracija.
- Kuriais atvejais PVM registracija yra tikslinga, o kuriais ne.
- Kuriais atvejais gali atsirasti pareiga registruotis PVM mokėtoju užsienyje ir kokios mokestinės pasekmės kils Lietuvoje, jeigu ši pareiga nebus įvykdyta.
- PVM permokos susigrąžinimas iš biudžeto:
- Grąžinimo terminai.
- VMI pareiga mokėti palūkanas už laiku negrąžintą PVM.
- Naujausia Lietuvos ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika. 2023 m. priimtų svarbiausių teismų sprendimų PVM srityje apžvalga.
- Klausimai–atsakymai.
Seminaro programa paruošta pagal naujausius teisės aktų pakeitimus:
- LR mokesčių administravimo įstatymas;
- LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai nuo 2023-05-01;
- LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai nuo 2023-01-01;
- LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai;
- LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai;
- LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo projektas nuo 2024-01-01;
- Įsakymas “Dėl Pasirinkimo skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį deklaravimo taisyklių ir pasirinkimo skaičiuoti pridėtinės vertės mokestį, taikant investicinio aukso apmokestinimo pridėtinės vertės mokesčiu schemą, deklaravimo taisyklių patvirtinimo”;
- Įsakymas „Dėl Prekių tiekimo ir paslaugų teikimo į kitas Europos Sąjungos valstybes nares ataskaitos FR0564 formos užpildymo, teikimo ir tikslinimo taisyklių patvirtinimo”;
- Įsakymas ,,Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 78 straipsnyje nustatytų registravimo bei apskaitos tvarkymo reikalavimų prekėms, išvežtoms į kitą Europos Sąjungos valstybę narę bei pristatytoms / atgabentoms iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės, patvirtinimo”;
- Įsakymo „Dėl Standartinės apskaitos duomenų rinkmenos techninės specifikacijos ir techninių reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimai;
- Įsakymo „Dėl Pridėtinės vertės mokesčio deklaracijos ir kitų su šiuo mokesčiu susijusių formų bei jų užpildymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimai;
- Nutarimas ,,Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo”;
- Nutarimas ,,Dėl Rinkos kainos, pagal kurią mokesčių administratorius apskaičiuoja prekių ar paslaugų apmokestinamąją vertę savo sprendimu, nustatymo metodų ir jų taikymo taisyklių patvirtinimo”;
- Nutarimas ,,Dėl priemonių mokestinių prievolių įvykdymui užtikrinti”;
- Nutarimas ,,Dėl pridėtinės vertės mokesčio ir akcizų taikymo prekėms ir paslaugoms, skirtoms diplomatinėms atstovybėms, konsulinėms įstaigoms, tarptautinėms organizacijoms, Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos šalių kariuomenių vienetams, Europos Sąjungosų valstybių narių ginkluotosioms pajėgoms, Europos Sąjungos institucijoms, įstaigoms, agentūroms ir Europos investicijų bankui”;
- Nutarimo „Dėl Importuojamų prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu“ pakeitimai;
- Nutarimo „Dėl pridėtinės vertės mokesčio grąžinimo užsienio asmenims“ pakeitimai;
- Nutarimo „Dėl Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimai;
- Nutarimo ,,Dėl Pridėtinės vertės mokesčio kompensavimo iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto tvarkos aprašo patvirtinimo” pakeitimai;
- VMI komentaras ,,Dėl PVM įstatymo 104 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 20 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 49 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 96 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 53-1 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 91 str.”;
- VMI komentaras ,,Dėl PVMĮ 47 str.”;
- VMI komentaras “Dėl PVMĮ 80 str.”;
- VMI leidinys ,,Naujų transporto priemonių apmokestinimas PVM”;
- VMI leidinys „PVM sąskaitų faktūrų rekvizitai ir prievolės, susijusios su pridėtinės vertės mokesčiu“;
- Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos;
- Tarybos direktyva 2010/24/ES dėl savitarpio pagalbos vykdant reikalavimus, susijusius su mokesčiais, muitais ir kitomis priemonėmis;
- Tryliktoji PVM direktyva 86/560/EEB;
- Tarybos įgyvendinimo reglamentas (ES) Nr. 282/2011, kuriuo nustatomos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos įgyvendinimo priemonės;
- REGLAMENTAS 904/2010;
- REGLAMENTAS 1042/2013;
- REGLAMENTAS 2018/1912;