Siekiant kuo greičiau reaguoti į pokyčius darbo rinkoje, atsižvelgti į regionų poreikius bei paskatinti profesinių mokyklų ir darbdavių bendradarbiavimą, 2023-09-01 ir 2024-01-01 įsigalioja Profesinio mokymo įstatymo pakeitimai, kuriais didinamas profesinio mokymo įstaigų savarankiškumas:
- Keičiamas finansuojamų vietų planavimo modelis;
- Suteikiama teisė profesinių mokyklų taryboms spręsti ir sudaryti planus, kiek mokinių gali priimti į atskiras profesinio mokymo programas;
- Suteikiamas leidimas perskirstyti iki 10 procentų valstybės finansuojamų vietų skaičiaus pagal švietimo klasifikatoriuje apibrėžiamas švietimo sritis ir regionus;
- Patikslinami profesinio mokymo įstaigų lėšų šaltiniai, išbraukiant nuostatas, nusakančias lėšų paskirtį;
- Naikinamos nuostatos dėl valstybės paskolų ir valstybės remiamų paskolų;
- Nustatoma, kad pirminis mokymas teikiamas ir asmenims, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių ir neįgijusiems reikiamo išsilavinimo.
Aktualūs pakeitimai 2023 m.:
- 2023-01-01 įsigaliojo nutarimo Nr. 1373 pakeitimai, susiję su teorinės dalies (žinių) vertinimo testo laikymo eigą prižiūrinčių darbuotojų darbo užmokesčio apskaičiavimu.
- 2023-01-01 įsigaliojo nutarimo Nr. 934 pakeitimai, susiję su profesinio mokymo lėšų skaičiavimo vienam mokiniui apskaičiavimo metodika.
- 2023-01-04 įsigaliojo įsakymo Nr. V-197 pakeitimai, kuriais reglamentuojama patirtų išlaidų, susijusių su įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį asmens darbo užmokesčio mokėjimu, kompensacijos apskaičiavimo ir mokėjimo tvarka.
- 2023-09-01 įsigalioja ir Švietimo įstatymo pakeitimai, kuriais numatyta, kad pirminis profesinis mokymas gali būti teikiamas ir kitai kvalifikacijai įgyti.
- Seime yra užregistruotas Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma sudaryti galimybę nereikalingą viešosioms įstaigoms nekilnojamąjį turtą parduoti, o gautas lėšas panaudoti viešosios įstaigos veiklai vykdyti.
Atkreiptinas dėmesys, kad 2022 m. įsigaliojo net 7 VSAFAS pakeitimai, vieni iš svarbiausių yra 12-asis ,,Ilgalaikis materialusis turtas”, 13-asis ,,Nematerialusis turtas” bei pakeistas įsakymas Nr. 1K-174 dėl 12-ojo standarto taikymo.
Šiuos ir kitus aktualius pakeitimus nagrinėsime seminaro metu.
Temos:
- Apskaitos politikos rengimas.
- Darbo apmokėjimo sistema.
- Valstybės finansavimas, parama, pajamos: ar keičiant valstybės finansuojamų vietų planavimo modelį nesumažės bendras finansavimas, lėšų skaičiavimas vienam mokiniui.
- Bendras ugdymas ir profesinis ugdymas:
- dėstytojų atlyginimai;
- profesinio mokymo planavimas.
- Potencialių darbdavių bendradarbiavimas:
- praktika;
- pameistrystės sutartis;
- savanoriška praktika.
- Bendradarbiavimas su Užimtumo tarnybomis.
- Asmenų, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, profesinis mokymas.
- Profesinis mokymas asmenų, kurie neturi teisės į valstybės finansuojamą formaliojo profesinio mokymo vietą.
- Atsargų apskaita:
- veiklai vykdyti;
- pajamoms uždirbti;
- mokinių praktikai.
- Ilgalaikio turto apskaita:
- grupės;
- nusidėvėjimo normatyvai;
- judėjimas viešajame sektoriuje;
- turto pirkimas ir nurašymas;
- patalpų pritaikymas mokymui.