Individuali veikla – tiek pagal verslo liudijimą, tiek įregistravus veiklą pagal pažymą – populiariausios veiklos rūšys tarp smulkiųjų verslininkų, tačiau dažnai kyla šie klausimai:
- ar sumoku visus mokesčius, kuriuos priklauso?
- kaip efektyviai tvarkyti apskaitą ir kokie dokumentai yra tinkami?
- ar galima samdyti darbuotojus?
- kaip žinoti, ar galėčiau sumažinti mokesčių naštą?
- ar teisingai užpildau metinę pajamų deklaraciją?
- kokios PVM prievolės atsiranda asmeniui (ne PVM mokėtojui), teikiančiam paslaugas per prekių/paslaugų platformas?
- kokios esminės teisinės sąlygos, kurios leidžia kvalifikuoti veiklą kaip individualią ir ne kaip darbo santykius?
- kaip bus apmokestinamos fizinių asmenų pajamos po mokesčių reformos?
Taip pat nemažai jaunosios kartos gyventojų domisi ir užsiima investicijomis ir tai jau laikoma ekonomine veikla. Kaip apmokestinti gautą pelną ir tvarkyti apskaitą šiuo atveju?
Aktualūs pakeitimai ir išaiškinimai 2023-2024 m.:
- 2023-05-01 įsigaliojo MAĮ pakeitimai, kuriais remiantis atveriama daugiau informacijos apie individualią veiklą vykdančius asmenis – papildoma nuostatomis dėl konkrečių viešintinų asmens duomenų, viešinimo laikotarpio, informacijos, kuri nėra laikoma paslaptimi. Taip pat asmenys, kurie užsiima individualia veikla už tam tikrus teisės aktų pažeidimus gali būti įtraukiami į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą.
- VMI atnaujintas GPMĮ 2 str. 7 d. 1 p. komentaras, kuriame naujai išaiškinta kas laikoma individualia veikla bei pateikti pavyzdžiai, kokiais atvejais individualios veiklos vykdymas gali būti laikomas darbo santykiais.
- GPMĮ pakeitimai, kuriais remiantis, individualią veiklą vykdantys gyventojai, neturintys prievolės taikyti kaupimo apskaitos principo, gali pasirinkti kaupimo apskaitos principą taikyti iki veiklos pabaigos.
- Siekiant įgyvendinti pasikeitusias GMPĮ nuostatas, 2023-07-29 įsigaliojo įsakymo Nr. VA-93 pakeitimai, kuriais vadovaujantis metinėje GMP311 deklaracijoje reikės nurodyti pasirinktą apskaitos principą.
- Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimai, kuriais įtvirtinta galimybė atskaityti pirkimo PVM už įsigytus elektromobilius, kainuojančius ne daugiau kaip 50 tūkst. eurų (įskaitant PVM).
- GPMĮ 2 str. 12, 29 ir 34 d. komentaras, kuriame pakeistas su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų sąvokos paaiškinimas.
- PVMĮ pakeitimai, kuriuo patikslinta bendras susijusių asmenų gauto atlygio skaičiavimas, nustatant, ar buvo viršyta privaloma registravimosi PVM mokėtojais riba.
- Naujas įsakymas “Dėl informacijos apie platformose vykdomas veiklas teikimo VMI taisyklių patvirtinimo”, pagal kurį platformų operatoriai turi teikti informaciją VMI apie sumokamus ar įskaitomus atlygius už suteiktas paslaugas ir parduotas prekes.
- GPMĮ, VSDĮ, PMĮ projektuose siūloma keisti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir peržiūrėti mokesčių lengvatas, numatant dovanų iš artimųjų asmenų ribojimus, o taip pat į nedarbo draudimo sistemą įtraukti ir individualia veikla užsiimančius asmenis.
Seminaro metu auditorius paaiškins, kaip efektyviai planuoti mokesčius ir pasirinkti labiausiai tinkantį apskaitos tvarkymo būdą bei atsakys į mokestinius klausimus. Advokatas apžvelgs individualios veiklos formas ir jų atribojimą nuo darbo santykių, pristatys naujausią teismų praktiką ir atsakys į Jums kylančius klausimus.
Temos:
1 dalis. Advokatas Mantas Mikalopas (10.00–10.45 val.)
- Darbo santykių apibrėžimas ir būdingi požymiai.
- Individualios veiklos formos ir jų atskirtis nuo darbo santykių.
- Teismų praktika: kaip atskiriamos skirtingos veiklos sritys ginčuose.
2 dalis. Auditorius Artūras Kapitanovas (10.45–14:30 val.)
- Ekonominė veikla. Individuali veikla pagal pažymą ar verslo liudijimas?
- VMI galimybės atbuline data įregistruoti veiklą.
- Veiklos rūšys – galimybės ir apribojimai.
- Nekilnojamojo turto (žemės, pastatų) pardavimai ar tai individuali veikla pagal pažymą.
- Plėtra – darbuotojų samdymo iššūkiai ir atsakomybė.
- Kokius dokumentus išrašyti ir rinkti?
- Kriptovaliutų, investicinių fondų ir kt. pajamų apmokestinimas.
- Gyventojų pajamų mokestis – pasirinkimo galimybės jo optimizavimui.
- Valstybinio socialinio draudimo įmokos ir privalomo sveikatos draudimo įmokos. Kada skaičiuoti ir deklaruoti.
- PVM mokėtojo tapimas. PVM atskaitos apribojimai.
- Kiti mokesčiai – nekilnojamojo turto, aplinkos taršos.
- Finansinės apskaitos tvarkymas – paprasta, kai žinomi reikalavimai.
- Metinis pajamų deklaravimas: individualios veiklos pajamos – tik dalis metinių pajamų. Kaip nesuklysti?
- VMI suteikiamos galimybės – i.APS posistemis.
- Kaip mano verslą kontroliuoja mokesčių administratorius? Kaip atranda tuos, kurie vengia registruoti individualią veiklą.